fbpx

Co dla Ciebie znaczą konopne kwasy tłuszczowe?

15% wagi ciała mężczyzn i do 20% ciała kobiet stanowią tłuszcze. To fakt. Tłuszcze zaraz po białkach stanowią drugą najważniejszą substancję budulcową. Nie mylcie proszę tłuszczu białego (nadwagi) z tłuszczami budulcowymi: to składniki błon komórkowych, są elementami wszystkich tkanek, osłaniają organy wewnętrzne stanowiąc ich swoistą ochronę. Tłuszcze są również transporterem dla witamin tłuszczorozpuszczalnych we krwi takich jak A, D, E i K. Tłuszcze są podstawą regeneracji mięśni, zębów i kości, oraz co najważniejsze dla komórek układu nerwowego! Biorą udział w oddychaniu komórkowym i w produkcji energii w mitochondriach.


Konopie zawierają bardzo wysoką zawartość nienasyconych tłuszczów, ich odsetek w stosunku do nasyconych kwasów tłuszczowych wynosi nawet 80-90%!


Jak wspominałam wcześniej tłuszcz tłuszczowi nierówny. Nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwasy Omega-3 i Omega-6) są delikatne i zwykle płynne. Znajdziemy je głównie w orzechach i nasionach, a także roślinnych oliwach. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają organizm w naturalnych procesach antynowotworowych, stanowią naturalną pomoc przed infekcjami i potrafią ograniczać rozwój depresji.
Nasze organizmy nie są w stanie same wytworzyć tłuszczy esencjonalnych takich jak właśnie Omega-3 i Omega-6 i musimy je pobierać z pożywieniem. Kwasy te są niezbędne do produkcji hormonów tkankowych, organów rozrodczych a także dla prawidłowego funkcjonowania serca, układu krążenia czy układu nerwowego. Kwasy Omega-3 również odmładzają: sprawiają że błony komórkowe naszej skóry są elastyczne i szczelne – nasza skóra nie wysycha.

Mózg a kwasy tłuszczowe

Mózg potrzebuje kwasów Omega do budowy i spełniania swojej funkcji: 60% suchej masy mózgu stanowią tłuszcze i to właśnie w głównej mierze Omega-3. Niedobór esencjonalnych niskonasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu i odkładania się go w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. Zbyt niska ilość kwasów Omega w diecie prowadzi do zmiany systemu oddychania komórkowego: z tlenowego na fermentację, co może bezpośrednio powodować zmiany nowotworowe na poziomie komórkowym.

Stosunek kwasów tłuszczowych

W diecie człowieka stosunek kwasów Omega jest kompletnie rozregulowany. Według raportów wydanych przez rząd federalny USA stosunek ten wynosi 1:16 zamiast 1:3-4. „Największym deficytem żywieniowym, którym dotknięte są obecnie kraje zachodnie, jest niewystarczająca ilość kwasów Omega-3 w diecie” cytujemy kanadyjskiego biochemika Richarda Beliveau. Brak tej równowagi wynika w głównej mierze ze zbyt wysokiego spożycia tłuszczów odzwierzęcych, oleju sojowego, słonecznikowego (przygotowywanego przemysłowo w gorących temperaturach) Nadmiar kwasów Omega-6 prowadzi do zapalenia stawów, demencji, chorób neurodegeneracyjnych, chorób serca, cukrzycy czy stanów zapalnych jelit, a jak wiecie jelita są drugim mózgiem człowieka i źródłem naszej odporności.

Kwasy tłuszczowe w konopiach

Konopie posiadają idealny profil tłuszczowy dla człowieka. Nie ma żadnej takiej drugiej roślin o tak wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6 wynosi 1:3. Nasiona konopi stanowią więc jedne z najlepszych na świecie produktów uzupełniających niedobory kwasu Omega-3 w naszych organizmach.
Co wyjątkowe wśród konopi to zawartość kwasu Gammalinolenowego GLA oraz kwasu stearydynowego. GLA jest „matką” dla naszych hormonów tkankowych takich jak prostaglandyny, które są kluczem do naszej przemiany materii. Prostaglandyny potrafią hamować stany zapalne. Do ich budowy niezbędne są równie witamina C, niacyna i cynk – które również możemy znaleźć w konopiach! Prostaglandyny oprócz hamowania procesów zapalnych w organizmie pomagają leczyć trądzik, rozszerzają naczynia krwionośne, wspomagają proces gojenia się oparzeń, łagodzą zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kwas GLA jest również obecny w mleku matki i jest odpowiedzialny za rozwój inteligencji u niemowląt.
Kwas stearydynowy jest podstawą dla organizmu do wytworzenia kwasów tłuszczowych EPA i DHA, a wytwarzanie tego kwasu u większości ludzi na świecie jest zaburzone i musimy go również dostarczać w diecie. Jednak praktycznie żaden produkt na świecie tego kwasu nie zawiera (oprócz konopi – oczywiście)
Śmiało można mówić o oleju konopnym i nasionach konopi jako o rarytasie wśród olei roślinnych. Ogromna ilość substancji wartościowych zawartych w oleju i ziarnie konopnym sprawia, że produkty te należą do jednych z najzdrowszych na świecie, w czasach kiedy świat cierpi na globalny niedobór kwasów Omega-3. Nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawą dla ludzi odżywiających się świadomie i z dbałością o swoje zdrowie.

A na koniec pamiętajcie:
„Droga do zdrowia wiedzie przez kuchnię, nie przez aptekę” – Sebastian Kneipp

BIBLIOGRAFIA

  1. Cannabis Oil Essentials: A Comprehensive & Enhanced Guide To Cannabis Oil Benefits; 2015; ClydeBank Alternative
  2. Hemp: Lifeline to the Future; 1994; Chris Conrad
  3. Super Food Hanf; 2013; Barbara Simonsohn
  4. Fats That Heal, Fats That Kill: The Complete Guide to Fats, Oils, Cholesterol and Human Health; 1993; Udo Erasmus
  5. Hemp: What The World Needs Now; 2010; John McCabe

Autor: Adrianna Kruz