fbpx

Zdrowie układu pokarmowego a CBD

W znamienitej większości różnych rodzajów leczenia na świecie, czy to medycyna chińska czy ajurweda układ pokarmowy stanowi kluczowy „składnik” zdrowia człowieka. Ostatnie kilkanaście lat medycyny konwencjonalnej również pokazują jasno powiązania stanu układu pokarmowego z jakością zdrowia i życia ludzkiego organizmu. Nawet niewielka poprawa w funkcjonowaniu jelit znacząco wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Jeśli jesteśmy w stanie wpłynąć na rozregulowany układ pokarmowy nawet w minimalnym stopniu to często objawy różnych schorzeń nie tylko płynących z jelit ulegają osłabieniu.

Do początku XX wieku leki oparte o konopie były przepisywane pacjentom skarżącym się na bóle brzucha, biegunkę i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Czy wiecie, że prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest ściśle związane z układem endokannabinoidowym? Działanie układu pokarmowego jest regulowane przez jelitowy układ nerwowy. To potężna siatka 100 milionów neuronów, które znajdziemy w nabłonku jelit. Znajdziemy tam również receptory układu endokannabiniodwego zarówno EC1 jak i EC2. Nie bez powodu mówimy o jelitach jak o drugim mózgu naszego organizmu. Sam fakt, że w jelitach znajdują się ogromne ilości tych receptorów już sugeruje nam, że możemy z sukcesem wspierać układ pokarmowy olejkami konopnymi opartymi o kannabinoidy np. CBD, CBG, CBDA

Już dzisiaj wiemy, że układ ECS (Endocannabinoid System) kontroluje bilans energetyczny i metaboliczny człowieka. Od samej chęci jedzenia, przez nadzór nad produkcją insuliny, czy magazynowanie cukru i tłuszczu. Kannabinoidy wchodzą w reakcję zarówno z obecnymi w jelitach receptorami ECS ale również z receptorami TRPV1. W świecie nauki udowodniono również, że te same kannabinoidy pobudzają wiele receptorów, których rola nie jest jeszcze poznana, lub nie zostały jeszcze skwalifikowane.
Istnieje wysoka ilość badań, która jasno mówi, że olejki konopne są skuteczne w łagodzeniu nudności i wymiotów (np. tych które następują w trakcie lub po leczeniu chemioterapią). Wraz z powiększaniem się wiedzy i ilości badań na temat konopi dostarczamy nowych ciekawych informacji. Według niektórych badań kannabinoidy obiecująco radzą sobie z liniami komórkowymi wybranych linii komórek rakowych raka jelita grubego.

Kolejne badania, tym razem z Kanady podkreślają, że konopie przynoszą ulgę cierpiącym na choroby zapalne jelit (np. Leśniewskiego-Crohna).
Na początku lat osiemdziesiątych na Uniwersytecie Kalifornijskim rozpoczęto badania nad skutecznością stosowania konopi w przewlekłej chorobie wrzodowej. Współczesna medycyna wykorzystuje kannabinoidy również w terapiach, które mają złagodzić utratę apetytu jak w przypadku AIDS i nowotworów.

A wielbiciele medycyny chińskiej i Ajurwedy docenią fakt stosowania konopi w leczeniu zespołu jelita drażliwego, czy przewlekłej biegunki.

Konopie cechuje bardzo duży wpływ na funkcjonowanie jelit, ale również na żołądek, regulując wydzielanie kwasów żołądkowych, opróżnianie żołądka czy zamykanie odźwiernika pomiędzy żołądkiem a jelitem cienkim. Sam proces przemieszczania pożywienia w przewodzie pokarmowym również jest sterowany przez ECS.


A osoby z zespołem jelita drażliwego? Czy mogą sięgać po CBD żeby zmniejszyć objawy schorzenia? Wielu moich pacjentów obserwuje, że objawy ze strony jelit nasilają się w okresie stresu lub lęku. Układ endokannabinidowy reguluje poziom kortyzolu (hormonu stres) oraz serotoniny (hormonu szczęścia) ograniczając nieprzyjemne dolegliwości jelitowe.


Wróćmy na chwilę do historii konopi – nie jest bowiem nowością fakt, że to właśnie problemy z układem pokarmowym są jednym z najwcześniej udokumentowanych zastosowań tej rośliny. Jak już pisałam wcześniej nasz „mózg” znajdujący się w jelitach jest bezpośrednio sterowany przez układ endokannabinoidowy. Receptory CB1 biorą udział w reakcjach przeciwzapalnych organizmu, ale również wspierają procesy odpowiadające za hamowanie uczucia bólu.

Jak widzicie mnogość możliwości zastosowania olejków konopnych w przypadku problemów z układem pokarmowym jest niesamowicie szeroka. Jest to środek, który przynosi ogromne korzyści. Konopie nie są zdefiniowane jako lek na choroby jelit, ale uważam, że jeśli dotykają Was problemy tego rodzaju to konopie powinny być substancją stosowaną w pierwszej kolejności, nie jako ostateczność. Są bowiem niesamowicie bezpieczne i jak badania donoszą niezwykle skuteczne w porównaniu do aktualnie stosowanych metod.

BIBLIOGRAFIA:
1. Hélène Peters & Gabriel G. Nahas „A Brief History of Four Millennia (B.C. 2000—A.D. 1974)”Antonio Waldo Zuardi “History of cannabis as a medicine: a review”
2. P M Gahlinger “Gastrointestinal illness and cannabis use in a rural Canadian community”
3. Alessia Ligresti 1, Tiziana Bisogno, Isabel Matias, Luciano De Petrocellis, Maria Grazia Cascio, Vittorio 4. Cosenza, Giuseppe D’argenio, Giuseppe Scaglione, Maurizio Bifulco, Italo Sorrentini, Vincenzo Di Marzo “Possible endocannabinoid control of colorectal cancer growth”
5. Hemant Goyal 1, Umesh Singla, Urvashi Gupta, Elizabeth May “Role of cannabis in digestive disorders”
6. Timna Naftali 1, Lihi Bar-Lev Schleider, Iris Dotan, Ephraim Philip Lansky, Fabiana Sklerovsky Benjaminov, 7. Fred Meir Konikoff “Cannabis induces a clinical response in patients with Crohn’s disease: a prospective placebo-controlled study’”
8. A Alhamoruni 1, K L Wright, M Larvin, S E O’Sullivan “Cannabinoids mediate opposing effects on inflammation-induced intestinal permeability”

Autor: Adrianna Kruz