Mąka konopna
Mąka bez glutenu i z wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka? Takie czary tylko z konopi! Czy wiesz, ile potrzebujesz gramów białka w swojej codziennej diecie? Zakres ten jest bardzo szeroki i zawiera się od 1 do 2,5 gramów białka na 1 kg masy ciała. Wszystko uzależnione jest bowiem od sportu, który uprawiamy, czy w ogóle go uprawiamy oraz rodzaju wykonywanego przez nas wysiłku. W naszej diecie bardzo często znajdziemy nadmiar węglowodanów i tłuszczów a z kolei znaczny niedobór białek. Większość z nas próbuje też korzystać z białka, sięgając po przetwory mleczne, a zapominamy o fantastycznym źródle białka jakim są rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
Naturalnie występujące białko w mące konopnej jest doskonale przyswajalne przez nasz organizm. Konopie dostarczają aminokwasów esencjonalnych, czyli takich, których organizm nie produkuje samodzielnie (m.in. histydynę, cysteinę, argininę i metioninę), co z kolei sprawia, że jest to białko pełnowartościowe. Aminokwasy zawarte w mące konopnej wspomagają prawidłowe wchłanianie składników, które znajdują się w układzie pokarmowym. Mąka konopna jest też lekkostrawna i nie wywołuje problemów trawiennych, wzdęć i gazów. Znajdziemy w niej nie tylko białko, ale też błonnik pokarmowy, witaminy A, B1, B2, B6, D, E i K, mikro i makroelementy takie jak mangan, magnez, fosfor, cynk, żelazo, miedź i wapń.
Mąka konopna jest więc zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla często używanej w kuchni mąki pszennej, żytniej i razowej. Ma niski indeks glikemiczny (7) i może być spożywana przez osoby z problemami z poziomem cukru. A czego w mące konopnej na pewno nie znajdziemy? GLUTENU! Ponieważ mąka konopna nie pochodzi ze zboża. Wytwarzana jest z pozostałości ziaren konopnych. W smaku mąki konopnej wyczuwalne są wyraźne nuty orzechowe. Można ją spożywać na surowo (na diecie RAW lub witariańskiej).
sprzyja odpowiedniemu poziomowi cukru
wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi
daje uczucie sytości po posiłku
wspomaga procesy detoksykacyjne
wspiera przemianę materii
Mąkę konopną możecie wykorzystać do wypieków, placków, naleśników, deserów, smoothie i jogurtów. Możecie doprawić nią zupy i sosy, upiec z niej babeczki, chleb lub ciasto. A nawet zrobić z niej keto panierkę. Pamiętajcie, że w przepisach, gdzie ciasto ma wyrosnąć rekomenduje się zamianę maksymalnie 25-30% używanej wcześniej mąki na mąkę konopną. Zachęcamy do kulinarnych eksperymentów 🙂