fbpx

Mąka konopna

Mąka bez glutenu i z wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka? Takie czary tylko z konopi! Czy wiesz, ile potrzebujesz gramów białka w swojej codziennej diecie? Zakres ten jest bardzo szeroki i zawiera się od 1 do 2,5 gramów białka na 1 kg masy ciała. Wszystko uzależnione jest bowiem od sportu, który uprawiamy, czy w ogóle go uprawiamy oraz rodzaju wykonywanego przez nas wysiłku. W naszej diecie bardzo często znajdziemy nadmiar węglowodanów i tłuszczów a z kolei znaczny niedobór białek. Większość z nas próbuje też korzystać z białka, sięgając po przetwory mleczne, a zapominamy o fantastycznym źródle białka jakim są rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.

Naturalnie występujące białko w mące konopnej jest doskonale przyswajalne przez nasz organizm. Konopie dostarczają aminokwasów esencjonalnych, czyli takich, których organizm nie produkuje samodzielnie (m.in. histydynę, cysteinę, argininę i metioninę), co z kolei sprawia, że jest to białko pełnowartościowe. Aminokwasy zawarte w mące konopnej wspomagają prawidłowe wchłanianie składników, które znajdują się w układzie pokarmowym. Mąka konopna jest też lekkostrawna i nie wywołuje problemów trawiennych, wzdęć i gazów. Znajdziemy w niej nie tylko białko, ale też błonnik pokarmowy, witaminy A, B1, B2, B6, D, E i K, mikro i makroelementy takie jak mangan, magnez, fosfor, cynk, żelazo, miedź i wapń.

Mąka konopna jest więc zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla często używanej w kuchni mąki pszennej, żytniej i razowej. Ma niski indeks glikemiczny (7) i może być spożywana przez osoby z problemami z poziomem cukru. A czego w mące konopnej na pewno nie znajdziemy? GLUTENU! Ponieważ mąka konopna nie pochodzi ze zboża. Wytwarzana jest z pozostałości ziaren konopnych. W smaku mąki konopnej wyczuwalne są wyraźne nuty orzechowe. Można ją spożywać na surowo (na diecie RAW lub witariańskiej).

Mąka konopna:

✅ sprzyja odpowiedniemu poziomowi cukru

✅ wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi

✅ daje uczucie sytości po posiłku

✅ wspomaga procesy detoksykacyjne

✅ wspiera przemianę materii

Mąkę konopną możecie wykorzystać do wypieków, placków, naleśników, deserów, smoothie i jogurtów. Możecie doprawić nią zupy i sosy, upiec z niej babeczki, chleb lub ciasto. A nawet zrobić z niej keto panierkę. Pamiętajcie, że w przepisach, gdzie ciasto ma wyrosnąć rekomenduje się zamianę maksymalnie 25-30% używanej wcześniej mąki na mąkę konopną. Zachęcamy do kulinarnych eksperymentów 🙂